Foto’s in Lightroom importeren – deel 1

9789059408647Elke maand besteden we speciale aandacht aan een boek uit het fonds van Van Duuren Media. Het boek van de maand maart is Bewuster en beter werken met Adobe Lightroom 6 & CC van Pieter Dhaeze en Hans Frederiks, hét Nederlandse handboek over Lightroom. Op het blog geven we wat voorproefjes uit het boek en er is een tweegesprek van beide auteurs over Lightroom.
Dit is het eerste deel van hoofdstuk 3, het hoofdstuk dat het importeren van foto’s in Lightroom behandelt, deel twee vind je HIER, deel drie HIER, deel vier HIER. (H.F.)

Foto’s importeren

Voordat een foto in Lightroom bewerkt kan worden, zult u deze eerst in de bibliotheek moeten importeren. Lightroom slaat informatie over de foto’s in de bibliotheek op in de catalogus. De catalogus van Lightroom is niet de plek waar de foto’s zelf terechtkomen, maar een database waarin alle informatie over de foto’s wordt opgeslagen, zoals de plek waar de foto’s zich op uw computer bevinden, de manier waarop u een foto hebt ontwikkeld, de voorvertoning daarvan, de trefwoorden die u aan een foto hebt toegevoegd enzovoort.

Voorbereiding

Ergens op uw computer staan de RAW-bestanden van de foto’s, en los daarvan is er de Lightroom-catalogus. De module Bibliotheek is de plek in Lightroom waar u de foto’s importeert, beheert, van een waardering voorziet, ze sorteert enzovoort. De catalogus is binnen Lightroom het belangrijkste document, maak er regelmatig back-ups van.
Het is van belang dat u – voordat u foto’s in Lightroom gaat importeren – bedenkt waar u de foto’s gaat opslaan en op welke manier u dat wilt organiseren. Het maakt Lightroom niet uit hoe u dat doet, zolang u er maar voor zorgt dat Lightroom de foto’s op uw vaste schijven kan vinden. Lightroom onthoudt in de catalogus waar de foto’s zich op uw computer bevinden, dus als u de foto’s op uw computer verplaatst – in de Finder op de Mac of met Verkenner onder Windows – zal Lightroom de foto’s niet meer kunnen vinden en u vragen om de plek aan te wijzen waar de betreffende foto’s zich bevinden. Maar hierover later meer; eerst importeert u uw foto’s in de Lightroom-bibliotheek.

Standaard maakt Lightroom de eerste catalogus in de map Afbeeldingen in de eigen map Lightroom. Naast het bestand van de catalogus – Lightroom Catalog.lrcat – is er altijd een bestand met de voorvertoningen Lightroom Catalog Previews.lrdata. Deze twee bestanden horen bij elkaar. Als u de voorvertoningen weggooit, zal Lightroom ze allemaal opnieuw moeten maken. Als u de catalogus open hebt in Lightroom, dan zal Lightroom twee extra bestanden open hebben: Lightroom Catalog.lrcat-journal en Lightroom Catalog.lrcat.lock. Als Lightroom gesloten wordt, dan zullen beide bestanden weer verdwijnen.
Standaard maakt Lightroom de eerste catalogus in de map Afbeeldingen in de eigen map Lightroom. Naast het bestand van de catalogus – Lightroom Catalog.lrcat – is er altijd een bestand met de voorvertoningen Lightroom Catalog Previews.lrdata. Deze twee bestanden horen bij elkaar. Als u de voorvertoningen weggooit, zal Lightroom ze allemaal opnieuw moeten maken. Als u de catalogus open hebt in Lightroom, dan zal Lightroom twee extra bestanden open hebben: Lightroom Catalog.lrcat-journal en Lightroom Catalog.lrcat.lock. Als Lightroom gesloten wordt, dan zullen beide bestanden weer verdwijnen.
Een indeling op jaar, maand en datum waarop de foto’s zijn gemaakt. Naast de RAW-bestanden staan de zogeheten sidecarbestanden (XMP-bestanden).
Een indeling op jaar, maand en datum waarop de foto’s zijn gemaakt. Naast de RAW-bestanden staan de zogeheten sidecarbestanden (XMP-bestanden).

Allereerst is het belangrijk dat u bedenkt hoe u de foto’s op uw vaste schijf wilt organiseren. U kunt bijvoorbeeld een map maken met het jaar, met daarin een map voor de maand van het jaar en daarin zou u Lightroom de foto’s kunnen laten bewaren. Maar misschien hebt u wel heel andere ideeën voor een indeling; op onderwerp misschien. Het maakt Lightroom niet uit. Lightroom maakt het allemaal mogelijk binnen het dialoogvenster Foto’s en Video’s importeren, waarin u kunt aangeven waar u de foto’s wilt plaatsen en waarin u ook mappen kunt maken.

Soorten bestandsformaten

Lightroom kan een aantal bestandsformaten importeren. Het zijn de bekende standaardformaten die gebruikt worden voor foto’s.

Allereerst is er natuurlijk uitgebreide ondersteuning voor de talloze, verschillende RAW-bestandsformaten, in feite alle RAW-formaten die Adobe Camera Raw (ACR) ondersteunt. In ACR wordt herkend hoe de verschillende – eigen – RAW-bestanden van de diverse camerafabrikanten in elkaar zitten. Bij Nikon heeft het RAW-formaat bijvoorbeeld de extensie .nef, bij Canon is dat .cr2. Bij nieuwe camera’s is er soms nog geen ondersteuning voor het RAW-formaat dat door die camera wordt gebruikt. Het wachten is dan op een update van ACR en Lightroom. Kijk HIER voor een lijst van camera’s die op dit moment ondersteund worden op .

Adobe propageert een universeel RAW-formaat, het DNG-formaat, dat door een aantal camerafabrikanten omarmd is. Onder andere Leica, Casio, Ricoh, Samsung en Pentax gebruiken dit formaat, wat als voordeel heeft dat ACR en Lightroom daarvoor niet bijgewerkt hoeven te worden als er een nieuwe camera van die fabrikanten op de markt komt. Kijk HIER voor meer informatie over het DNG-formaat.

Het TIFF-formaat is een ander bestandsformaat dat door Lightroom wordt ondersteund. TIFF is een ongecomprimeerd standaardbestandsformaat, dat zowel met 8 bits als met 16 bits per kanaal kan worden gebruikt. Lightroom kan zeer grote bestanden aan van maximaal 65.000 pixels in de langste richting of maximaal 512 megapixels als totale grootte. Lightroom kan zowel TIFF-bestanden importeren als exporteren. Hebt u bijvoorbeeld een panorama van drie RAW-foto’s in Lightroom en u geeft de opdracht Foto > Bewerken in > Samenvoegen tot panorama in Photoshop, dan maakt Lightroom er eerst drie TIFF’s van (16 bits, ProPhotoRGB) en opent die in Photoshop, waar ze gemonteerd worden tot een panorama. Sluit u daarna Photoshop, dan wordt het panorama als 16 bits-TIFF automatisch opgenomen in de catalogus van Lightroom.

Natuurlijk kan Lightroom ook werken met JPEG-bestanden, die hebben echter als nadeel dat, als u ze in Lightroom gaat bewerken, de kwaliteit bij export minder kan worden. Hoe meer bewerkingen u op een JPEG-bestand uitvoert, des te groter het kleurverlies wordt. Het oorspronkelijke JPEG-bestand zal echter nooit aangetast worden: pas bij export van een JPEG-bestand zal Lightroom de correcties toepassen en een nieuw bestand exporteren. Lightroom is echter meer gericht op het werken met RAW-bestanden of 16 bits-TIFF-bestanden.

Lightroom kan ook met Photoshop-bestanden werken, die dan wel bewaard moeten zijn met de instelling Maximize PSD Compatibility. Lightroom werkt met RGB-bestanden en slechts beperkt met CMYK. Hier geldt: Lightroom is niet geschikt voor het bewerken van CMYK-bestanden, in Lightroom werkt u in RGB en een eventuele conversie naar CMYK zult u in bijvoorbeeld Photoshop moet afhandelen.

Lightroom 6/CC kan ook PNG-bestanden importeren en onthoudt daarbij de transparantie van de afbeelding. Lightroom kan allerlei soorten videoformaten aan, zoals MOV, M4V, MP4, MPE, MPEG, MPG4, MPG en AVI.

Het dialoogvenster Importeren, waarin u kunt bepalen waar de foto’s naartoe moeten worden gekopieerd, waar de back-up wordt bewaard, hoe de namen van de foto’s moeten luiden enzovoort.
Het dialoogvenster Importeren, waarin u kunt bepalen waar de foto’s naartoe moeten worden gekopieerd, waar de back-up wordt bewaard, hoe de namen van de foto’s moeten luiden enzovoort.
Importeren

Er zijn diverse manieren om foto’s in de bibliotheek van Lightroom te importeren:

  • Vanaf camera of kaartlezer of vaste schijf met het dialoogvenster Importeren, waarbij het venster automatisch opent als een camera of kaartlezer wordt gedetecteerd. Als het dialoogvenster Importeren niet automatisch verschijnt, kunt u op de knop Importeren klikken, linksonder in de bibliotheek, of in het menu Bestand de opdracht Foto’s importeren kiezen.
  • Vanuit een andere Lightroom-catalogus, door in het menu Bestand de opdracht Importeren vanuit catalogus te kiezen.
  • Door middel van tethering, door in het menu Bestand de opdracht Vastleggen via tethering te kiezen.
  • Door middel van Automatisch importeren met behulp van een zogeheten controlemap, een map op een vaste schijf die door Lightroom in de gaten wordt gehouden. Zodra er een foto in belandt, importeert Lightroom deze in de bibliotheek. Ook Automatisch importeren kiest u in het menu Bestand.
Bij de algemene voorkeuren in Lightroom kunt u aangeven of het dialoogvenster Importeren moet worden geopend als er een geheugenkaart wordt gevonden. Standaard is deze optie ingeschakeld.
Bij de algemene voorkeuren in Lightroom kunt u aangeven of het dialoogvenster Importeren moet worden geopend als er een geheugenkaart wordt gevonden. Standaard is deze optie ingeschakeld.

Dit is het begin van hoofdstuk 3 over het importeren van foto’s in Lightroom uit het boek Bewuster en beter werken met Adobe Lightroom 6 & CC van Pieter Dhaeze en Hans Frederiks, hét Nederlandse handboek over Lightroom. Bestel het boek bij de uitgever, bij uw favoriete online-boekhandel of koop het bij de boekhandel bij u om de hoek.

Geef een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.