Je realiseert je pas wat je allemaal voor software en hardware gebruikt als je overstapt van de ene software naar de andere. Ik schrijf nu al zo’n tien jaar in Google Docs. Daar gebruik ik bijvoorbeeld LanguageTool bij voor spelling en grammatica. LanguageTool is meer dan alleen een spellingchecker. Tijdens het schrijven van mijn boek ‘Loskomen van Big Tech‘ merkte ik dat LanguageTool niet werkte in Synology Documents. Een groot minpunt voor mij. Ik probeerde LanguageTool te draaien via Docker op de NAS. Dat lukte, maar dan nog viel het niet te integreren in Synology Documents. Ik probeerde oplossingen met OpenOffice, LibreOffice en opslaan met Owncloud. Ik probeerde weer eens Nextcloud. Het werkte allemaal niet naar wens.
Meelezers en klembord: twee problemen die bleven
Tijdens het schrijven van het boek probeerde ik vooral Nextcloud op de NAS via Docker draaiend te krijgen. Met veel moeite kreeg ik het uiteindelijk werkend, met uitgebreide hulp van mijn AI-vrienden. Voor Nextcloud gold hetzelfde als bij Synology Office: ook dat werkte niet met LanguageTool in de browser. Erger nog: het had op dat moment een enorme bug met het klembord. Knippen en plakken naar en vanuit Nextcloud op de Mac werkte niet. Nog een laatste probleem om op te lossen: ik deel mijn schrijfwerk in Google Docs met meelezers. Als je een Google-account hebt, kun je zo’n bestand meelezen en aanpassen. Bij het werken met Synology Documents moeten die meelezers ook Synology Office gebruiken. Datzelfde geldt voor Nextcloud. Mijn meelezers werken in Google Docs, dus dat meelezen kan alleen daar. Daarnaast speelt de samenwerking met Claude, de AI die ik gebruik als sparringpartner voor mijn teksten. Claude kon heel eenvoudig mijn teksten in Google Drive lezen. Handig voor het schrijfproces (overigens niet bepaald privé).

Vijf maanden later: cloudopslag en back-up
En nu, een maand of vijf na het inleveren van het boek, heb ik Nextcloud al een paar maanden draaien op de NAS. Werkt nu alles helemaal naar mijn zin? Dat niet, maar ik kan ermee werken. Overstappen van de ene software naar de andere heeft altijd een leer- en gewenningscurve. Ik gebruik Nextcloud als cloudopslag en ik vertrouw het zodanig dat ik bijvoorbeeld ’s avonds mijn Lightroomcatalogus op back-up. Ik schrijf inmiddels in LibreOffice op de Mac, omdat dat wél werkt met LanguageTool en bewaar de documenten in Nextcloud. Die documenten kan ik in de browser openen via Nextcloud Office, bijvoorbeeld op mijn Chromebook en op mijn Androidtablet en kan ze daar ook bewerken. Deze oplossing werkt voor een groot deel, maar ik moet er nog aan wennen. Het delen voor de meelezers is niet opgelost, maar ik probeer in ieder geval van Google Docs af te komen. De meelezer die ik op dit moment het meest gebruik is Claude en die kan ik laten meelezen in Google Docs. Van Google Docs ben ik dus nog niet af.
Op het blog loskomenvanbigtech.nl leg ik uit hoe ik Nextcloud draaiend heb gekregen. De eerste blogpost hierover lees je hier: Zo kreeg ik Nextcloud aan de praat op mijn Synology NAS.
Loskomen van Big Tech
Dit artikel is een voorproefje uit het boek Loskomen van Big Tech: je eigen cloud met een Synology NAS door Hans Frederiks, dat begin 2026 verschijnt. Dit boek biedt een praktische gids om je eigen cloud op te zetten met een Synology NAS. Geen theoretisch verhaal, maar de echte ervaring van een Nederlands gezin en klein bedrijf dat volledig overstapt. Met een investering van ongeveer €750 bouw je een complete vervanging voor Google Drive, Google Photos en Microsoft Office – zonder maandelijkse kosten en met volledige controle over je data. Het boek begint met het waarom: de Cloud Act, privacy-schendingen, de werkelijke kosten van ‘gratis’ diensten. Vervolgens duikt het de praktijk in: een Synology NAS kiezen, opzetten en configureren. Niet alleen de technische kant, maar ook de realiteit van een gezin dat overstapt.
Hoe krijg je je partner en kinderen mee? Wat als iets niet werkt? Foto’s uit Google Photos halen, documenten verhuizen van Google Drive, afstappen van Office 365; het boek is eerlijk over de beperkingen. Synology Office mist add-ons, gezichtsherkenning is minder geavanceerd dan Google’s AI. Voor wie meer wil: Docker containers met krachtigere alternatieven zoals Immich en Nextcloud. Het vereist wat technische kennis, maar het boek neemt je stap-voor-stap mee. Beveiliging komt uitgebreid aan bod. Hoe maak je je NAS veilig toegankelijk? Wat zijn de risico’s van open poorten? Hoe zorg je voor goede back-ups volgens de 3-2-1 regel?
Dit boek is voor Nederlandse gezinnen en kleine bedrijven die privacy serieus nemen, maar geen Linux-experts zijn. Je leert Docker begrijpen zonder programmeur te worden, je installeert je eigen cloud zonder IT-opleiding. De eerlijke conclusie in het boek: complete loskoppeling lukt niet altijd (Google Maps blijft waarschijnlijk op je telefoon), maar je krijgt wel controle terug over je meest persoonlijke data – je foto’s, documenten en communicatie.
Hans Frederiks is journalist en fotograaf en hoofdredacteur van blog.computercreatief.nl. Hij schrijft over ontwikkelingen op het gebied van computers, van vormgeving op het web en print, en fotografeert al zijn hele leven lang. Zijn specialisaties zijn panorama’s, landschappen en podiumfotografie. Zijn blog vind je HIER, zijn boeken vind je HIER.

