Op vakantie wil je eigenlijk zo min mogelijk bagage mee sjouwen. Zo denk ik er in ieder geval over. Dat geldt ook voor het fototoestel dat je meeneemt. Een fototoestel… Dat kan inmiddels van alles zijn: een mobiele telefoon, een compactcamera en spiegelreflex- of systeemcamera. Wat is die perfecte reiscamera? Voor elke fotograaf en elke reis waarschijnlijk anders.
Wat voor camera neem jij mee op vakantie? Wat voor lens? Een goede zoomlens? Een statief? Of toch alleen maar je mobieltje?
Een smartphone
Zelf ben ik er inmiddels wel uit. In ieder geval gaat de Google Pixel 8 Pro mee. Een mobieltje waarmee je uitstekende foto’s kunt maken. Ja duh! zul je zeggen, natuurlijk neem je mobieltje mee, die zit aan je vergroeid. De camera’s op een mobiele telefoon zijn inmiddels volwassen. Je hebt vaak een telelens, een ‘normale’ lens en een groothoek. Dus wat wil je nog meer? Wat ik meer wil? Ik wil de kwaliteit die ik krijg uit mijn ‘echte’ camera’s, in mijn geval de Fuji X-T2.
Een ‘echte’ camera
Als je kijkt naar de kwaliteit van de foto’s uit mijn Pixel 8 Pro dan is die helemaal niet slecht. Toch zie je als je een beetje inzoomt of de foto uitvergroot dat er wel hele kleine sensors inzitten. Het beeld wordt een beetje plastic-achtig. Dus wil ik ook mijn Fuji X-T2 meenemen. Vorig jaar had ik daar mijn 18-135mm f /3.5-5.6 lens opgezet en ik was best tevreden met de resultaten. Eén camera, één lens. Dat is prima reizen. Toch miste ik mijn dikke zoomlens van Fuji. De XF 55-140mm f /2.8. Een prachtlens. Maar is het wat voor op vakantie? Die lens weegt op 5 gram na één kilo. Dat vind ik voor op vakantie eigenlijk te veel. Die viel vorig jaar af. Maar we gaan met de auto, dus wat zeur ik?
Een compactcamera
De lichtste camera is je smartphone, daarna komt de compactcamera. De kwaliteit van een compactcamera is betere dan die van een smartphone, dankzij de grotere sensor. Maar de kwaliteit van de compactcamera haalt het vaak weer niet bij die van een gewone camera. Mijn Fuji heeft een APS-C sensor en ik ben gewend aan die kwaliteit. Daarom kocht ik een paar weken geleden een RICOH GR IIIx, een compacte camera, met een APS-C sensor, met een vaste lens van 26 mm. Dat is een camera die ik – net als mijn smartphone – altijd bij me kan hebben. Hij past in mijn broekzak. Ik moet nog even aan hem wennen, maar de kwaliteit van de foto’s is perfect. Hij gaat absoluut mee.
Accesoires
Vorig jaar had ik een klein statief bij me waar de Pixel prima op paste, maar dat een beetje te licht was voor mijn Fuji. In Portugal fotografeerden we regelmatig de sterrenhemel en ik ga kijken hoe dat er uit gaat zien met mijn dikke lens. Een stevig, groot statief neem ik daarom in ieder geval mee (zei ik al dat we met de auto gaan?). Voor de rest? Ja, extra batterijen, maar geen flitsers of andere dingen. Dit is alles wat ik nodig heb in landelijk Portugal.

Wat voor camera neem jij mee op vakantie?
Ik ben benieuwd wat jij meeneemt op vakantie. Alleen je smartphone? Je beste en zwaarste spullen? Of ga je voor licht en kies je een compactcamera of je ‘echte’ camera met een zoomlens. Of een lens met een vast brandpunt. Daar koos ik vroeger altijd voor. Op mijn Fuji is dat dan een 23mm… Ik hoor graag wat jij gaat meenemen of hebt meegenomen op vakantie. Het ligt er natuurlijk ook aan waar je heen gaan en wat je onderwerpen zijn. Laat het weten op de reacties onder deze blogpost.
We schreven op dit blog eerder over hetzelfde onderwerp. HIER en HIER kun je lezen hoe we er toen over dachten.
Het grote Reisfotografieboek van Scott Kelby
In het Grote reisfotografieboek van Scott Kelby vind je heel veel tips om de foto’s die je op vakantie maakt nog beter, mooier en aansprekender te maken. We publiceerden op dit blog allerlei tips en trucs uit dit boek. Bijvoorbeeld over Onderwerpen die je wel en niet op reis moet fotograferen, Hoe je een een dramatische interieurfoto maakt, Scherpte verzekerd met Auto ISO en Foto’s zonder toeristen erop.
Hans Frederiks is journalist en fotograaf en hoofdredacteur van blog.computercreatief.nl. Hij schrijft over ontwikkelingen op het gebied van computers, van vormgeving op het web en print, en fotografeert al zijn hele leven lang. Zijn specialisaties zijn panorama’s, landschappen en podiumfotografie. Zijn blog vind je HIER, zijn boeken vind je HIER.






Ik ga voor het eerst spiegelloos op vakantie, dat scheelt al behoorlijk in het gewicht (en de afmeting). Met een 24-240 mm RF lens ga ik wel over een kilo heen, maar dat vind ik wel te doen. En anders: daar heb je rugzakken voor, toch?
Ik twijfel nog of ik een 50mm 1.8 lens meeneem. Ik ben op vakantie wel eens ’s avonds in situaties terecht gekomen waarvoor zo’n lens perfect is. Bovendien heb je dan een heel licht kitje bij je. Maar ja. Die telefoon, he? Die heb je toch al bij je. Misschien
Misschien die 50mm maar thuis laten?
Ja, lekker tijdens het vallen van de avond rondlopen met een lichtsterke lens. Dat ga ik zeker doen met mijn Ricoohtje. Maar… in stoffige gebieden lenzen verwisselen is wel weer vragen om stof op de sensor en je neemt niet je lenscleaningkit mee op reis. Of wel?
Ik heb enkele jaren geleden mijn Canon 5D -II ingeruild voor een compacte camera SONY RX10 IV.
Ingewikkeld toestel maar een alleskunner, kijk maar op het internet wat deze camera biedt.
Eén lens, zoom 28– 600 ‘equivalente brandpuntafstand met Fullframe lenzen’
Allicht geen fototoestel om 4meter op5 meter foto’s af te drukken maar voor een “normale” liefhebber (voor zover deze bestaat) HET toestel.
Ik herhaal wel ingewikkeld door de vele mogelijkheden en gezien de mogelijkheden betaalbaar (ik heb en 1300€ voor betaald)